да бъдат обучавани и възпитавани в здравословна, безопасна и сигурна среда;
да бъдат зачитани като активни участници в образователния процес;
да избират профила и професията;
да избират между учебните предмети или модули, предложени от училището за изучаване в избираемите и във факултативните учебни часове;
да получават библиотечно-информационно обслужване;
да получават информация относно обучението, възпитанието, правата и задълженията си;
Подробнее...да присъстват и да участват в учебните часове и занимания;
да съхраняват авторитета на училището и училищната общност и да допринасят за развитие на добрите традиции;
да зачитат правата, честта и достойнството на другите, както и да не прилагат физическо и психическо насилие;
да носят училищната униформа и другите отличителни знаци на училището, когато такива са предвидени, или да се явяват в училището с облекло и във вид съгласно изискванията на училищния правилник;
да не носят оръжие, както и други предмети, които са източник на повишена опасност;
Подробнее...Участници – ІІ а, б клас – Мария Канатова, Катерина Щранкова, Нели Лапчева, Мария Василева
Описание на дейностите:
През учебната 2019/2020 г. учениците от II А и II Б клас в Трето основно училище „Братя Миладинови“ се включиха в НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ – Модул „Културните институции като образователна среда“.
Целите на проекта са свързани с разширяване и обогатяване представите на учениците за родината, за нейното славно и героично минало; изграждане на систематични знания за културно-историческото наследство на България и уникалните природни забележителности.
За успешното реализиране на учебния процес по предметите околен свят и български език и литература във II клас е важно учениците да се запознаят с исторически места и природни забележителности. С осъществяване на организирани посещения на музеи, исторически места и географски забележителности учениците се докосват до историческото ни минало.
Посещението по родните места на Патриарха на българската литература Иван Вазов; на поета-революционер Христо Ботев; на Апостола на свободата Васил Левски, дадоха възможност за пряк допир с живота и бита на великите българи.
Заложените дейности в проекта включваха екскурзии с учебна цел до: София, Рилския манастир, Карлово, Калофер, Копривщица, Сопот и Панагюрище.
В Деня на народните будители – 1 ноември, бе проведена екскурзия до гр. София. Учениците посетиха Националния природонаучен музей, в който разгледаха експонатите от редки минерали, растения, птици, риби, земноводни, влечуги, бозайници, насекоми и безгръбначни.
В една от залите на музея бе представена презентация на тема: „Защо мравката е по-силна от слона?“ На децата бяха предоставени брошури с полезна информация.
Второкласниците посетиха и Софийския зоопарк. Там се любуваха на голямото разнообразие от представители на животинския свят.
Поради пандемията с Covid-19 бе преустановена работата по проекта за неопределен период от време. Така двете от плануваните екскурзии – до Рилския манастир и градовете Карлово, Калофер, Копривщица, Сопот и Панагюрище, не бяха проведени.
Очаква се възобновяване на дейностите по проекта.